5% teorii – Warsztaty Ashtanga Jogi z Markiem Łaskawcem z Yoga Republic (Warszawa)

Warsztaty będą doskonałą okazją do uporządkowania i pogłębienia praktycznych i teoretycznych podstaw jogi.
Będziemy więc praktykować asany, pranajamy, medytować, a także porozmawiamy o znaczeniu kluczowych pojęć teorii jogi dla współczesnego człowieka.
Warsztaty obejmują część praktyczną oraz wykłady.
Zagramy także w edukacyjną grę planszową „Yogaloka”, której twórcą jest Marek i która w sposób przystępny ilustruje teorię jogi oparta na Yogasūtrach Patañjalego.

—————————————————————————————

PLAN WARSZTATU

SOBOTA 18 KWIETNIA

11.00 – 11.30 – Co to jest tristhāna i dlaczego jest ważna?
11.30 – 13.00 – Tristhāna w praktyce, czyli ½ Pierwszej Serii Prowadzonej Ashtangi
13.00 – 14.00 – Przerwa
14.00 – 16.00 – Wykład: „Yogasūtry – czyli ośmioczłonowa joga wg. Patañjalego” cz. 1.
16.00 – 16.15 – Przerwa
16.15 – 17.30 – Wykład: „Yogasūtry – czyli ośmioczłonowa joga wg. Patañjalego” cz. 2.
17.30 – 17.45 – Przerwa
17.45 – 18.00 – Pytania, odpowiedzi
18.00 – 19.00 – Jak medytował Patañjali – próba rekonstrukcji

NIEDZIELA 19 KWIETNIA

9.00 – 11.00 – ½ Pierwszej Serii Prowadzonej Ashtangi, pranajama i medytacja
11.00 – 12.00 – Przerwa
12.00 – 15.00 – Planszowa gra edukacyjna „Yogaloka”

—————————————————————————

KIEDY: 18-19.04.2020
GDZIE: Strefa Yogi, Korczaka 9, Gdynia
Opłata: 290 zł

Zgłoszenia prosimy wysyłać na: strefayogi@gmail.com

Prosimy o wpłatę zaliczki w wysokości 100 zł do dnia 31.03 na konto
Dominika Płachecka 39 1160 2202 0000 0003 6623 7861
Pozostała kwota płatna do dnia 10.04 również na konto lub gotówką w studio. O udziale w warsztatach decyduje kolejność zgłoszeń. Kameralna grupa – maksymalnie 12 osób.
Zapraszamy serdecznie 🙂

O prowadzącym:

Marek Łaskawiec – uczy Ashtanga Jogi w Yoga Republic w Warszawie. Swoje umiejętności pogłębia praktykując pod okiem Przemka Nadolnego. Uczestniczył w warsztatach i kursach prowadzonych przez Richarda Freemana, Johna Scotta, Larugi Glaser, Ty’a Landruma, Tarika van Prehn oraz Lei Perfetti. Tajniki korekt podczas praktyki I-szej i II-giej serii Ashtanga Vinyasa Jogi pogłębiał na szkoleniu nauczycielskim Manju Joisa. Brał udział w warsztatach z anatomii prowadzonych przez Davida Keila oraz Stu Girlinga. Technikę pranajamy rozwijał na szkoleniach z Davidem Garriguesem oraz Sami Mälkiä.
Z wykształcenia filolog i filozof, jest pasjonatem filozofii i historii jogi, a także studiuje Sanskryt. Jest redaktorem portalu poświęconemu jodze i zdrowemu stylowi życia www.bosonamacie.pl, gdzie publikuje teksty o historii i filozofii jogi oraz prowadzi bloga „Pies z głową w bok”. Pisze również o teorii jogi do miesięcznika „Joga”.

Co to jest YOGALOKA?

Yogaloka to edukacyjna gra planszowa poświęcona jodze.
Grając w Yogalokę poznasz podstawowe pojęcia z teorii jogi i zrozumiesz, jakie mają one znaczenie dla twojej praktyki.
Od strony teoretycznej gra oparta jest na najsłynniejszym dziele jogi klasycznej, jaką są Yogasūtry Patañjalego.
Gra nie jest jednak teoretycznym wykładem z Yogasūtr. Są one raczej punktem wyjścia czy inspiracją do zastanowienia się, jakie znaczenie przesłanie w nich zawarte może mieć dla ludzi współcześnie praktykujących jogę.
Pomysł gry oparty jest na starożytnej hinduskiej grze planszowej znanej jako Moksha Patam, która funkcjonuje współcześnie pod nazwą „Węże i drabiny”. Tradycyjnie gra w Moksha Patam ilustrowała kluczowe dla hinduizmu napięcie między powinnością (karma) a przyjemnością (kama). Później zaczęła jednak funkcjonować także jako gra losowa. W grze węże symbolizują przeszkody lub wyzwania i powodują cofnięcie się grającego. Drabiny z kolei pomagają grającemu w trakcie gry i symbolizują nagrodę. „Węże i drabiny” w różnych wersjach trafiły także na Zachód. W Wiktoriańskiej Anglii drabiny zostały skojarzone z cnotami oszczędności, zapobiegliwości i pobożności; węże natomiast utożsamiono z rozwiązłością, przyjemnościami i lenistwem. W wieku XX Harish Johari wykorzystał koncept gry do zaprezentowania swojej teorii jogi. W ogromnej większości przypadków, współcześnie gra funkcjonuje wyłącznie jako typowa gra losowa oparta na szczęściu.
Yogaloka w Sanskrycie znaczy „Świat jogi”. Grając w Yogalokę możesz zatem ten świat trochę bliżej poznać i przekonać się, że joga to o wiele więcej niż asany.